Erinevatest taimedest saadud eeterlikke õlisid on inimesed kasutanud juba pikka aega. Neid kasutatakse laialdaselt aromaatsete ainetena. Suur lenduvus koos keemilise aktiivsusega määras nende nõudluse kosmetoloogias ja parfüümide tootmiseks kasutatavate koostiste komponentidena. Neid kasutatakse ka terapeutilistel ja profülaktilistel eesmärkidel.
Tänu nende võimele tungida sügavale pärisnahasse, lisatakse need sageli erinevatesse kosmeetilistesse maskidesse. Nende kasutamist puhtal kujul ei kasutata suurenenud keemilise aktiivsuse tõttu, mis võib sel juhul põhjustada tugevat ärritust. Seetõttu kasutatakse näonaha eeterlikke õlisid ainult lahuste kujul. Pealegi pole lahuste aluseks vesi, kuna need ei lahustu selles, vaid mitmesugused taimeõlid. Erandiks on juhud, kui defektidele on vajalik punktmõju. Looduslikud kreemid võivad toimida ka alusena.
Tähtis! Ärge lisage eeterlikke õlisid valmiskreemidele ja muudele kosmeetikatoodetele. Fakt on see, et nad mängivad transpordi rolli lahuse muude komponentide kohaletoimetamisel naha sügavusele, mistõttu nende kasutamine võib põhjustada ettearvamatuid tagajärgi.
Eeterlike õlidega kosmeetilised näomaskid võivad olla tõhusad kõikidele nahatüüpidele. Peaasi on valida maski õige koostis. Seetõttu on vaja teada kõige sagedamini kasutatavate õlide omadusi.
Kompositsioonid rasusele nahale
Teepuu-, kuuse-, kampri-, rosmariini- ja bergamotiõlid mõjuvad hästi probleemsele pärisnahale koos suurenenud rasunäärmete aktiivsusega. See nimekiri ei ole piiratud. Pealegi tuleb märkida, et paljudel neist on universaalne toime erinevatele nahatüüpidele.
- Teepuuõli on end hästi näidanud probleemsete rasunäärmete funktsionaalsusega dermise maskide koostises. Selle antiseptilised omadused muudavad selle äärmiselt tõhusaks akne, vistrike ja muude seda tüüpi põletikuliste ilmingute vastu.
- Kuuseõlil on sarnased omadused. Samuti on see efektiivne probleemse pärisnaha põletike ja abstsesside vastu koos suurenenud rasvaerituse tasemega. Lisaks mõjub see noorendavalt näo pinnale, silub seda. Seetõttu kasutatakse vananeva naha toniseerimiseks ja noorendamiseks sageli kuuse eeterlike õlidega näomaske.
- Valge kampriõli on antibakteriaalsete omadustega ja seda kasutatakse edukalt põletikuvastase ainena, olles osa erinevatest kosmeetilistest maskidest. Sellised maskid on kasulikud akne, mädaste lööbe ja muude põletike vastu, kuna aitavad normaliseerida rasunäärmete tööd ja normaliseerida probleemse pärisnaha higistamist. Need võivad olla abiks ka vanuselaikude ja tedretähnide leevendamisel.
- Rosmariiniõli jaguneb sõltuvalt selle koostisest kolme tüüpi:
- Kampar-borneool.
- Cineole.
- Verbenoon.
Valides, milliseid tüüpe konkreetsel juhul eelistada, tuleb meeles pidada, et kamper-borneooli tüüpi maskid on kasulikumad probleemse, õlise põletikule kalduva dermise korral. Suurenenud koorumisega kuivale, aga ka närbuvale ja karedale nahale sobib rohkem verbenooni tüüp.
Selliste maskide kasutamine normaliseerib rasunäärmete tööd, pehmendab ja silub näo pinda, taastades selle elastsuse. Samal ajal puhastatakse ja ahenevad poorid. Sellel on ka käegakatsutav põletikuvastane toime, mistõttu seda nõutakse laialdaselt mitmesuguste nahahaiguste vastu alates furunkuloosist ja dermatiidist kuni akneni.
Kasutamine kuivale nahale
Vastates küsimusele, millised õlid mõjuvad kõige paremini kuivale pärisnahale, tuleks kõigepealt nimetada apelsini, mürri, sandlipuu, roosi ja patšuli õlid. Nende kasutamine niisutamiseks võib edukalt asendada kalleid kreeme. Kuid nende mõju ei piirdu ainult niiskusega.
- Apelsiniõli kasutatakse kuivale nahale olulise dehüdratsiooni staadiumis. See sobib hästi peaaegu kõigi baastaimede õlidega, millel on niisutav toime. Maskid, mis seda sisaldavad, on end hästi näidanud armide ja armide vastu. Lisaks on need võimelised taastama epidermise veresoonte normaalse toimimise, eemaldades seeläbi rosaatsea tagajärjed. Samuti aitab see vabaneda vanuselaikudest.
- Mürriõli kasutatakse ravi- ja profülaktilise vahendina väga kuivale, lõhenenud nahale. See suudab kiiresti peatada kuiva naha põletiku ja punetuse, pehmendab seda ja taastab selle elastsuse.
- Sandlipuuõli mõjub hästi kuivale, lõtvunud nahale, mis on kaotanud loomuliku tooni. See on võimeline taastama kuiva naha elastsust ja loomulikku toonust, siludes peeneid kortse silma- ja suunurkades. See toimib tõhusalt kuiva dehüdreeritud naha veetasakaalu taastamiseks, mis on eriti oluline talvel. Samuti võib see valgendada nahka ning kergendada arme ja arme.
- Roosiõli on oma mitmekülgsuse tõttu väga populaarne. See mitte ainult ei aita niisutada kuiva nahka, vaid sellel on ka pinguldav toime, korrigeerides näoovaali ja siludes väikseid kortse. Samuti vähendab see epidermise ülitundlikkust ja stimuleerib ainevahetust rakukudedes.
Näonaha pinguldamiseks ja selle kuivusest vabanemiseks on soovitatav kasutada roosiõli.
- Patšuliõli kasutatakse kuiva naha parandamiseks ja silumiseks. See suurendab taime baasõlide niisutavat toimet, tagades nende tungimise naha sügavustesse. Tänu sellele toimub rakukude kvalitatiivne küllastumine toitainetega.
Eeterlikud õlid naha noorendamiseks
Näo noorendamiseks mõeldud eeterlikud õlid on enamasti universaalse toimega ja neid saab kasutada kõikidele nahatüüpidele. Mõelge, milline neist mõjutab kõige paremini naha noorendamist.
- Sidruniõli võib nahka noorendada, olenemata selle tüübist, aeglustades selle vananemist. Lisaks stabiliseerib rasvase sekretsiooni teket, ahendades ja puhastades näopinna poore. Sellel on ka tugevad valgendavad omadused.
- Apelsiniõli on kahte tüüpi, kuna seda saab valmistada magusatest ja mõrudest apelsinidest. Magusast apelsinist valmistatud seda kasutatakse peamiselt dehüdreeritud ja kareda, aga ka vananeva naha puhul. Valmistatud mõruoranžist, tänu oma võimele normaliseerida rasunäärmete tööd, kasutatakse seda sagedamini rasusele nahale. Olenemata tüübist on see võrdselt võimeline andma põletikuvastast ja valgendavat toimet.
- Ylang ylangi õli on ka oma omaduste poolest mitmekülgne. See võib parandada ja noorendada kõiki nahatüüpe. Ja mitte vähem tõhusalt mõjutab see näo pinna probleemseid piirkondi, ahendades poore ja taastades normaalse ainevahetuse. Tänu sellele kasutatakse seda sageli mitte ainult noorendamiseks, vaid ka siis, kui on vaja vabaneda aknest ja muudest nahapõletikest.
Rakenduse funktsioonid
Kuna eeterlikud õlid on keemiliselt ja bioloogiliselt aktiivsed ained, tuleb nende kasutamisel järgida mitmeid reegleid:
- Neil ei tohiks lasta silma sattuda. Kui see ikka juhtub, tuleb silmi kohe sooja veega loputada.
- Pärast nende pealekandmist on lubatud naha kerge punetus. Kui aga sellega kaasneb sügelus või muud ebameeldivad reaktsioonid, peaksite koostist muutma või veenduma, et selle annust ei rikutaks.
- Te ei tohiks unustada, kuidas koostise aroom mõjutab teie lõhnataju. Kui lõhn on teie jaoks ebameeldiv, siis on parem see asendada, kuna kompositsiooni edukas toimimine on muu hulgas tingitud teie heast tervisest.
- Samal põhjusel peate eelnevalt teadma, kuidas see võib teie üldist tooni mõjutada. Seega ei tohiks enne magamaminekut kasutada kompositsiooni, mis tõstab keha aktiivsust. Samamoodi ei sobi hommikuti lõõgastava toimega kompositsioonid.